Podróż za granicę zawsze budzi sporo emocji. To wielkie wydarzenie, na które czeka chyba każdy z nas. Bez względu na to, czy udajemy się w podróż samotnie, ze znajomymi bądź z rodziną, zawsze warto będzie się do niej odpowiednio przygotować. Czy istnieją jakieś sposoby na to, by wakacje za granicą były możliwie bezpieczne? Podpowiadamy!
- Bezpieczny kierunek wakacyjny
Najważniejsze będzie to, który kierunek wybierzemy na wakacje. W tym przypadku, zawsze należy śledzić informacje pojawiające się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Sytuacja na świecie bywa zmienna i należy się z tym liczyć. W niektórych krajach jest dość trudna sytuacja polityczna bądź np. ryzyko ataku terrorystycznego. W innych krajach zaś kwestią szczególną może być specyficzna religia, zabraniająca wielu rzeczy na terenie państwa. Koniecznie prześledźcie więc wszelakie informacje, związane z sytuacją w danym kraju. Nie warto podejmować ryzyka wybierając te kierunki, które nie są bezpieczne.
I fakt, dzisiaj ciężko w ogóle o jakikolwiek bezpieczny kierunek. Są jednak państwa, w których bezpieczeństwo jest jednak o wiele większe, niż w innych. Warto przed wyjazdem sprawdzić stopień zagrożenia w danym kraju, który określany jest na podstawie czterostopniowej skali:
– „ZACHOWAJ ZWYKŁĄ OSTROŻNOŚĆ”,
– „OSTRZEGAMY PRZED PODRÓŻĄ”,
– „NIE PODRÓŻUJ”,
– „OPUŚĆ NATYCHMIAST”.
Generalnie, odradzanych jest większość krajów arabskich, a także zachowanie dużych środków ostrożności w niektórych częściach Afryki i Ameryki Południowej – za wyjątkiem wyjazdów grupowych, do kilku turystycznych miejscowości. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, upewnijcie się na MSZ co do poziomu zagrożenia danego kraju.
- Ubezpieczenie finansowe i… nie tylko
Niemal zawsze zdarzają się jakieś sytuacje podczas wyjazdu, na które nie mamy wpływ. Zdarzyć się może, że ukradną nam portfel albo np. złamie się komuś ręka czy noga. Nigdy nie można przewidzieć, co się komu przytrafi. Właśnie dlatego warto będzie się zaopatrzyć w większą ilość pieniędzy – nie tylko w formie gotówki, ale i np. karty płatniczej. Najlepiej będzie podzielić budżet na kilka osób bądź ulokować gotówkę w kilku różnych miejscach tak, by w razie czego móc z niej skorzystać.
Ubezpieczenie jest potrzebne po to, by otrzymać ewentualnie odszkodowanie. Jeżeli organizujecie lot samodzielnie, również możecie w takie zainwestować. Kiedy posiadamy polisę, czujemy się pewniej i bezpieczniej. W dodatku, kiedy tylko pojawią się kłopoty zdrowotne, będziemy mieć zabezpieczenie. Ubezpieczenie jest dobre nie tylko na długą, ale i krótką podróż – nawet 2 czy 3 dniową. Ważne, by ubezpieczenie takie zawierało m.in.:
– NNW,
– koszty leczenia i hospitalizację,
– OC.
Ubezpieczenie będzie mogło też w pewnym sensie ochronić podróżującą osobę przed zdarzeniami, które mogą się wydarzyć w danych okolicznościach – np. wylatując na narty, warto będzie dodatkowo rozszerzyć polisę o sporty ekstremalne.
Posiadając polisę ubezpieczeniową, możesz również ubezpieczyć swój plecak czy walizkę, np. od przypadkowego zgubienia lub uszkodzenia go. Wtedy o wiele łatwiej będziesz mógł pozyskać odszkodowanie za zgubiony lub zniszczony bagaż. Gdyby jednak na lotnisku okazało się, że Twój bagaż został zagubiony, opóźniony lub zniszczony koniecznie zgłoś ten fakt już na lotnisku, m.in. wypełniając dokument PIR. O pomoc w uzyskaniu odszkodowania możesz także poprosić AirMoney, dzwoniąc na nasz numer, który dostępny jest całą dobę.
- Korzystaj z usług sprawdzonego biura podróży
Jeżeli nie organizujesz wyjazdów samodzielnie, warto będzie skorzystać z pomocy zaufanego biura podróży. Przed wybraniem konkretnej usługi, zawsze dokładnie „prześwietl” wybranego operatora. Biuro podróży powinno:
– figurować w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych,
– nie widnieć na liście Krajowego Rejestru Długów BIG,
– posiadać własne zabezpieczenie finansowe,
– wpłacać składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (operatorzy powinni właśnie tam odprowadzać składkę od każdego klienta w razie, gdyby np. biuro upadło i polisa operatora nie wystarczyła na pokrycie roszczeń klientów),
– być dobrze oceniane przez Klientów biura.
Pamiętaj, że…
Zawsze warto pytać, planować i sprawdzać każdy jeden element wyprawy. Koniecznie podpytaj o pewne wskazówki osoby, które np. już wcześniej były w danym kraju. Nie zapominaj również o wymaganych dokumentach (jak np. wiza turystyczna) i zasadach, panujących w danym państwie. Jeżeli to z Twojej winy bowiem wycieczka nie dojdzie do skutku, może nie należeć Ci się za to zupełnie żadna rekompensata. Jeżeli natomiast okazałoby się, że Twoje wakacje nie przebiegły zgodnie z zapewnieniami biura podróży możesz starać się o stosowne odszkodowanie, za tzw. „zmarnowany urlop”.
Photo by Juan Rojas on Unsplash